Barzani'den Demirel açıklaması!..
Hoşgeldiniz, Bugün 15.11.2018 -
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Youtube
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Barzani'den Demirel açıklaması!..

Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Başkanı Mesut Barzani önemli açıklamalar yaptı...

Barzani'den Demirel açıklaması!..
Habere Puan Ver : (7/10)
20 Kasım 2013, 18:29
  
Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Başkanı Mesut Barzani’nin dün 40 dakikayı bulan konuşması, lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi’ne ait ‘Kurdistan TV’ ile ‘Zagros TV’de yayınlandı. Barzani, konuşmasında, Süleyman Demirel'in Şivan Perwer için ,'Ben o gencin yakalanmasını istiyorum. Diğerleri ile hiç bir işim yok' dediğini söyledi.
 
Barzani, babası Molla Mustafa Barzani'nin 1966 yılında Kürt köylerine yapılan baskın ve yıkımları durdurmak için Birleşmiş Milletler'e ve birçok ülkeye mektup ve köy fotoğraflarını gönderdiğini aktararak, "Bu ülkelerden bir tanesi de Türkiye'ydi ve o dönemin Cumhurbaşkanı Cevdat Sunay'dı. Mektubu Almanya'daki büromuzdan Sunay'a gönderdik ama geri geldi. Çünkü kabul edilmemişti. Zira o dönem Kürt dili, Kürt elbisesi ve Kürt bayrağı yasaktı" dedi.
 
DEMİREL YAKALANMASINI İSTEDİ
 
Süleyman Demirel dönemindeki uygulamalardan da bahseden Barzani, şunları anlattı: "Süleyman Demirel, 1977'de başbakandı ve Diyarbakır ziyareti sırasında bölgedeki tüm askeri ve parti yetkilileri ile bir toplantı yaptı. Kendisine yeni başlayan olayların nasıl bastırılması konusunda birçok öneri yapıldı. Ancak Süleyman Demirel hepsinin sözünü keserek, sanatçı bir gencin çıktığını ve adının Şivan Perwer olduğunu belirterek, 'ben o gencin yakalanmasını istiyorum. Diğerleri ile hiç bir işim yok' dedi."
 
TÜRKİYE'NİN TUTUMU BU ŞEKİLDEYDİ
 
Geçmişten verdiği örneklerden sonra "işte Türkiye'nin, Kürtler'e karşı tutumu bu şekildeydi. Nereden nereye" diyen Mesud Barzani, bölge ile Türkiye ilişkilerinin AK Parti'nin iktidara gelmesinden sonra düzelme seyrine girdiğini kaydetti. 
 
SABRETMELERİNİ SÖYLEDİM
 
Barzani, Başbakan Erdoğan'ın 2005 yılında Diyarbakır'da yaptığı konuşma ile çözüm ve barış sürecinin başladığını ifade etti.
 
"Keşke Erdoğan, Türkiye'de federal bir Kürt bölgesinin oluşturulacağını ilan etseydi" diyen Barzani, "Ama bunun şu durumda biraz zor olduğunu görüştüğüm Kürt partilerine aktardım. Kendilerine, çok önemli kazanımların elde edildiğini ve bunlara sahip çıkılması ve sabretmeleri gerektiğini söyledim" sözlerini kaydetti.
BU HABERE EKLENEN ETİKETLER

    Bu habere ilk yorumu siz yapın.


GÜNDEMDEKİ DİĞER HABERLER