İLK KEZ CUMHURBAŞKANI'NIN BAŞKANLIĞINDA YAPILDI!
Hoşgeldiniz, Bugün 21.10.2018 -
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Youtube
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
İLK KEZ CUMHURBAŞKANI'NIN BAŞKANLIĞINDA YAPILDI!

Türkiye- Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin toplantısı yapıldı...

İLK KEZ CUMHURBAŞKANI'NIN BAŞKANLIĞINDA YAPILDI!
Habere Puan Ver : (8/10)
01 Aralık 2014, 19:22
  

Türkiye- Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin toplantısı, ilk kez Türkiye tarafından bir Cumhurbaşkanı'nın başkanlığında yapıldı.

Daha önce yapılan 4 toplantıda, Türk tarafına Başbakan başkanlık etmişti. Daha önce Başbakan sıfatı ile toplantılara katılan Recep Tayyip Erdoğan, bu kez Cumhurbaşkanı olarak 5. toplantıya başkanlık etti. Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı döneminde bu toplantılara başkanlık etmemişti.

İlk toplantı 2010'da yapıldı

Türkiye - Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin ilk toplantısı, 12 Mayıs 2010'da Ankara'da yapıldı. İkinci toplantı 16 Mart 2011'de Moskova'da, üçüncü toplantı 3 Aralık 2012'de İstanbul'da, dördüncü toplantı St. Petersburg'da 22 Kasım 2013'te düzenlendi.

Medvedev katılmıştı

İlk iki toplantıda Rus tarafında dönemin Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev başkanlık etti. Türk tarafına ise 4 toplantıda da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık etti. 2012 yılındaki toplantıda; iki ülke arasında karşılıklı kültür merkezleri ve şehitlikler/askeri defin yerleri açılmasına dair anlaşmalar dahil toplam 11 belge imzalandı. St. Petersburg’daki dördüncü toplantıda; enerji, gümrük ve basın-yayın alanında 5 ayrı belgeye imza atıldı.

İnşaat sektöründe 50 milyar dolarlık iş yapıldı

Dışişleri Bakanlığı verilerine göre; Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2013 yılı sonu verilerine göre 32 milyar dolar. Hedef ise bunu 100 milyar dolara çıkarmak. Rus Sberbank’ın 2012 sonlarında 3,6 milyar dolar karşılığında Denizbank’ı satın alması Rusya’nın Türkiye ekonomisine duyduğunu güveni ortaya koymuştu. Türk müteahhitleri tarafından Rusya’da şimdiye kadar üstlenilen işlerin toplam değerinin 50 milyar dolara yaklaştığı hesaplanıyor.

20 milyar dolarlık proje

Türkiye'nin enerji tedariğinde en önemli ülke Rusya. Enerji alanındaki işbirilği Akkuyu Nükleer Santrali projesiyle ileri bir aşamaya taşındı. Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin toplam yatırım büyüklüğü 20 milyar dolar civarında. Bu Türkiye'de tek kalemde yapılan en büyük sayılı yatırımlardan biri.

İlk kez Cumhurbaşkanı'nın başkanlığında yapıldı

Türkiye- Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi 5. Toplantısı, bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapıldı. Putin, toplantıya Rusya'dan 10 bakanla geldi. Halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı olan Erdoğan, böylece Cumhurbaşkanı olarak ilk kez ekonomik ve icrai boyutu öne çıkan uluslararası bir toplantıya başkanlık etti. Daha önceki 4 toplantıya Erdoğan, başbakan sıfatı ile katılmıştı. Abdullah Gül, cumhurbaşkanlığı döneminde üst düzey işbirliği konsey toplantılarına başkanlık etmiyordu.
 

BU HABERE EKLENEN ETİKETLER

    Bu habere ilk yorumu siz yapın.


GÜNDEMDEKİ DİĞER HABERLER