Mısır'da darbecilere dünyadan destek yağıyor!..
Hoşgeldiniz, Bugün 24.10.2018 -
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Youtube
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Mısır'da darbecilere dünyadan destek yağıyor!..

Mursi yönetiminin bir yılda topladığı yardımın yarısından fazlasını ordu bir haftada topladı...

Mısır'da darbecilere dünyadan destek yağıyor!..
Habere Puan Ver : (7/10)
11 Temmuz 2013, 11:56
  
Bu da darbe finansmanı... Mursi’nin görevde olduğu 368 günde topladığı ekonomik yardımın %59,5’ini askeri yönetim bir haftada toplamayı başardı. Sadece 7 gün içinde Mısır’a akan para 14 milyar doları buldu. Para transferinde ve Suudi’ler ve BAE başı çekti.
 
Mısır’da Muhammed Mursi’nin darbeyle görevinden alınmasının üzerinden bir hafta geçti. Mısır Hazinesi’nde yardım kuyrukları oluştu... 
 
Sadece Suudi Arabistan, askeri yönetime 5 milyar dolarlık yardım yaparken, Birleşik Arap Emirlikler 3 milyar dolarlık para sözü verdi. 
 
Yardım halkasına en son katılan Kuveyt’ten dün yapılan açıklamada ise 2 milyar dolar kredi, 1 milyar dolar hibe, 1 milyar doları da petrol ürünleri olmak üzere 4 milyar dolarlık destek yapılacağı belirtildi. Yine son bir haftalık sürede başka başka ülkelerce 2 milyar dolar kaynak sözünde bulunuldu. Bu rakamlar etrafında Mısır’a vaad edilen nakit desteğinin büyüklüğü bir hafta içinde 14 milyar dolara ulaştı. Bu miktar Muhammed Mursi’nin 368 günde topladığı yardım miktarının yüzde 59,5’ine denk geliyor. Akademisyenlerin yorumlarına göre Mısır ekonomisi Muhammed Mursi’nin görevden alınmasıyla 3 yıl geriye gidecek. Ülkenin GSHM’sini yüzde 2.2 artıran Mursi, Mısır’ı kısa zaman içinde IMF ile 4.8 milyar dolarlık stand-by anlaşması imzalayabilecek bir ülke kıvamına getirmişti.
 
2012 YILININ EN ÇOK KAZANDIRANI OLDU
 
Akademisyenlere göre, Mursi döneminde Mısır’a özellikle AB’den yeterli destek gelmedi. SETA Dış Politikalar Araştırmacısı Mehmet Özkan, Cumhurbaşkanı Mursi’nin bütçe açığını kapatma konusunda AB ve diğer ülkelerden destek istediğini ancak bu desteğin sağlanamadığını söylüyor. Öte yandan ülke borsasında son zamanlarda olan yükselişlerde dikkat çekici. 2012 yılında Mursi ile birlikte nispeten ekonomik bir dengeye oturan ülke yıl sonunda 2012’nin en çok prim yapan 3 borsası arasına girmişti. 
 
SÜVEYŞ’İ CANLANDIRDI
 
IMF’ye göre. Mursi yönetiminin devam etmesi halinde Mısır ekonomisinde büyüme trendi oluşacaktı. IMF’nin rakamları Mısır’ın 2013’te yüzde 2, 2014’te 3.2, 2015’te ise 5.5 oranında büyüyeceğinitahmin ediyordu. IMF’in öngörülerine göre. Mısır’da ithalatın 2012’de yüzde 3 artması. ihracatın ise yüzde 6.7 daralması. 2013’te sırasıyla ithalat ve ihracatın yüzde 2.2, yüzde 3.3, 2014’te yüzde 3.3, yüzde 4.9. 2015’te yüzde 6.9 ve yüzde 7 artması bekleniyordu. Mursi’nin en büyük başarılarından birisi ise üle ekonomisinin can damarı olan Süveyş Kanalı’nı canlandırmasıydı. 
 
 
 
SUUDİ KRAL KESENİN AĞZINI AÇTI
 
Suudi Arabistan Kralı Abdullah, darbenin üzerinden çok zaman geçmeden elini cebine attı. Suudiler, Mısır’a 5 milyar dolarlık yardım sözü verdi. Mursi’nin görev süresi boyunca birçok ülke Mısır’a yardım yapmıştı. İlginç olan durum şu:  23.5 milyar doları 368 günde toparlayabilen Mursi’ye karşı darbeciler, 7 günde tam  14 milyar dolarlık yardım almayı başardı. Darbe finansmanı da böyle sağlandı. 
 
BAE’DEN 3 MİLYAR $ GELECEK
 
 
 
Hüsnü Mübarek’in devrilip Mursi’nin seçimle işbaşına gelmesi sonrasında Avrupa Birliği 12 milyar, ABD ise 2.7 milyar dolar yardımda bulunmuştu. Peki ya askeri yönetim parayı nereden buldu? 
 
Kaynağın büyük bir miktarı (5 milyar dolar) Suudi Arabistan’dan sağlandı. Kalan 5 milyar doların 3 milyarı Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelirken 2 milyar dolarlık dilim parça parça diğer ülkelerden karşılandı. 
Darbe yönetiminin önümüzdeki günler içinde çok daha büyük kaynaklar elde etmesi bekleniyor. 
 
BU HABERE EKLENEN ETİKETLER

    Bu habere ilk yorumu siz yapın.


GÜNDEMDEKİ DİĞER HABERLER