Ruhani dünyaya gözdağı verdi!..
Hoşgeldiniz, Bugün 15.11.2018 -
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Youtube
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
Ruhani dünyaya gözdağı verdi!..

İran Devrimi’nin 35. yıl dönümünde konuşan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, tüm dünyaya gözdağı verdi...

Ruhani dünyaya gözdağı verdi!..
Habere Puan Ver : (6/10)
11 Şubat 2014, 16:07
  

İran Devrimi’nin 35. yıl dönümünde konuşan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "Açıkça söylüyorum ki eğer birisi İran’a karşı bir tehdit oluşturma hayali kurarsa, onların yeni bir gözlüğe ihtiyacı olacaktır. Dünyanın hiçbir yerinde İran’a karşı askeri bir seçenek olamaz” dedi.

İran Devrimi’nin 35. yıl dönümünde yüz binlerce kişiye seslenen Ruhani, nükleer müzakereler, ABD ile olan ilişki ve devrime dair önemli açıklamalarda bulundu. Batılı güçlerin İran’a karşı askeri müdahalede bulunma gibi bir yanılgıda bulunmayacağını belirten Ruhani, “İran uluslararası düzenlemeler çerçevesinde adil ve yapıcı müzakerelerde kararlıdır. Umarız diğer taraflar da bu şekilde istekli olur” şeklinde konuştu.

İran’a karşı müdahalede bulunabilecek güçlere karşı gözdağı vermeyi de ihmal etmeyen Ruhani, “Açıkça söylüyorum ki eğer birisi İran’a karşı bir tehdit oluşturma hayali kurarsa, onların yeni bir gözlüğe ihtiyacı olacaktır. Dünyanın hiçbir yerinde İran’a karşı askeri bir seçenek olamaz” dedi. Ruhani ayrıca batılı yetkililerin çabalarının boşa çıkması durumunda her zaman nükleer faaliyetlere karşı askeri bir seçenek düşüneceklerini belirtti. Ne ABD’nin ne de İsrail’in Tahran’ın barışçıl amaçlarla nükleer silah geliştirmesine engel olamayacağını da kaydeden Ruhani, şah dönemini eleştirerek, “Devrimimiz darbe ile kurulan rejime, ülkemizdeki ABD müdahalesine ve diktatörlüğe karşı popüler bir hareketti” şeklinde konuştu.

İran’a uygulanan ekonomik yaptırımlar hakkında da konuşan Ruhani, yaptırımları “acımasız, yasadışı ve yanlış” olarak adlandırdı. Bölge ülkelerinin İran’dan korkmaması gerektiğini ifade eden Ruhani, İran’ın 2 tane yerli yapımı füze denemesinde bulunduğunda da belirten önümüzdeki günlerde gerçekleşecek nükleer program görüşmeleri öncesi batılı ülkelere gözdağı verdi.

BU HABERE EKLENEN ETİKETLER

    Bu habere ilk yorumu siz yapın.


GÜNDEMDEKİ DİĞER HABERLER