UKRAYNA'NIN YANGINI BİTMİYOR..!
Hoşgeldiniz, Bugün 21.10.2018 -
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Youtube
  • İstanbul Hava Durumu11°C / 18°Cİstanbul Hava DurumuÇok Bulutlu
  • Ankara Hava Durumu3°C / 15°CAnkara Hava DurumuParçalı Bulutlu
  • İzmir Hava Durumu12°C/ 20°Cİzmir Hava DurumuAz Bulutlu
Son Dakika Haberleri
UKRAYNA'NIN YANGINI BİTMİYOR..!

Ukrayna'daki orman yangını Çernobil Nükleer Santrali'ne doğru ilerliyor....

UKRAYNA'NIN YANGINI BİTMİYOR..!
Habere Puan Ver : (7.3/10)
29 Nisan 2015, 01:01
  

Ukrayna'daki orman yangını Çernobil Nükleer Santrali'ne doğru ilerliyor.

 
1986 yılının Nisan ayında aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa ve Asya'nın büyük bir kısmını etkisi altına alan Çernobil kâbusu tekrar hortladı. Betonla kapatılarak mühürlenen santral çevresinde çıkan orman yangını rüzgarın da etkisiyle santrala doğru ilerlemeye başladı.
 
Ukrayna'daki Çernobil ormanlarında çıkan yangının, Çernobil Nükleer Santraline doğru ilerlediği aktarıldı.
 
Bilim adamları orman yangınının yere çökmüş haldeki radyoaktif kalıntıların yanarak tekrar havaya karışmasıyla yeniden tehlikeli hale gelmesinden korkuyor.
 
Russia Today'in (RT) haberine göre, dün öğle saatlerinde Çernobil Nükleer Santrali'ne yaklaşık 20 kilometre mesafede orman yangını başladı.
 
Sigara izmaritinden çıktığı tahmin edilen yangın rüzgarın da etkisiyle hızla santrale doğru ilerlemeye başladı.
Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, yangının Çernobil'e doğru hızla ilerlediğini ve durumun giderek kötüye gittiğini duyurdu. Avakov Ulusal Muhafızlar'ın alarma geçirildiğini bildirdi.
 
Avrupa Radyasyon Riski Komitesi Sekreteri Dr. Chris Busby, yangın nedeniyle dünyanın yeni bir Çernobil felaketi tehdidiyle karşı karşıya olduğunu kaydetti.
 
RT'ye konuşan İngiliz bilim adamı, asıl tehlikenin, 1986 yılında toprağa çöken ve santral çevresindeki ormanlar tarafından emilen radyoaktif maddelerden kaynaklandığını açıkladı.
 
Dr. Busby, yanan ağaçlar tarafından emilmiş olan ve toprakta çökmüş halde bulunan radyoaktif maddelerin yanarak tekrar havaya karışacağını ve sonra da gerek doğrudan solunarak ve gerekse bulutlarla başka bölgelere taşınıp yağmurla birlikte yere inmek suretiyle yeni bir felakete yol açabileceğini belirtti. 
 
 
GELİŞMELERİN TAKİBİNDE; DÜNYA BASININA, GECE GEÇ SAATLERDE SON DAİKİKA OLARAK GİREN HABERE GÖRE: Saat 03.30
 
Çernobil'deki yangın kontrol altında: 

KİEV - Ukrayna'da girişin yasak olduğu Çernobil Bölgesi’ndeki ormanda çıkan yangın kontrol altına alındı. 

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenük, helikopterle başkent Kiev’e yaklaşık 100 kilometre mesafedeki ormana giderek yangın söndürme çalışmalarını yerinde inceledi. Burada basın açıklaması yapan Yatsenük, orman yangının kontrol altına alındığını ve yangın bölgesinde radyasyon tehlikesinin olmadığını belirtti. Yatsenük, yangın söndürme çalışmalarına 35 itfaiye aracı, 3 itfaiye uçağı, 1 helikopter ve 200’ün üzerinde personelin görev aldığını ifade etti. 

Daha önce yüksek radyasyon nedeniyle Çernobil santrali ve çevresindeki yerleşim yerlerindeki 115 binden fazla kişi tahliye edilmişti. Radyasyon nedeniyle tahliye edilen bazı köylerin çıkan yangında tamamen yandığı görüldü. 1986’da santralin etrafında 30 kilometrelik alan yasak bölge ilan edilmişti. 26 Nisan 1986'da meydana gelen kaza nedeniyle kapalı olan Çernobil Nükleer Santrali’ne 20 kilometre kala kontrol altına alınan yangının bölgede Ukrayna’nın bağımsızlık tarihinde çıkan en büyük yangın olduğu belirtildi. 

KUNDAKLAMA ŞÜPHESİ 

Ukrayna Olağanüstü Haller Servisi Başkan Yardımcısı Nikolay Çeçetkin, Çernobil Bölgesi’ndeki orman yangının çıkışında kundaklama şüphesi olduğunu söyledi. Yangının çıkış nedenleri üzerine konuşan Nikolay Çeçetkin, “Yangının çıkış biçimi bizde kundaklama şüphesini uyandırdı. Çünkü birçok farklı ve birbirleriyle bağlantısı olmayan alanlar yanıyordu. Bölgede ateş yakan kişilerin ihmali de söz konusu olabilir” dedi.

BU HABERE EKLENEN ETİKETLER

    Bu habere ilk yorumu siz yapın.


GÜNDEMDEKİ DİĞER HABERLER